ÇOCUGUNUZUN OKUL KORKUSU VE OKULA ALIŞMASI IÇIN NELER YAPABILIRSINIZ?


07 Mart 2013 Perşembe 

OKUL FOBİSİ

Okula baslama, aile ve çocugun yasaminda önemli bir dönemdir. Okul olgunlugu, çocugun bedensel, duygusal, zihinsel ve sosyal anlamda okula hazir olmasi demektir. Okul; çocuklar için yeni bir sosyal ortamdir, çocugun bu ortama uyumu, aileden kazandigi iletisim becerileri ve iliski biçimlerini kullanmasiyla mümkündür. Ancak aile içindeki iletisimsizlikler, ailenin çocuk yetistirme tutumu, evde yeni dogan kardesin varligi, hastaliklar, tasinma, geçirilen kazalar, çocugun zeka düzeyi ve ögretmen hatalari vb. sebepler çocugun okula uyumunu zorlastirabilir.

Özellikle çocugun tüm ihtiyaçlarini kendisi karsilayan, asiri kaygili, bagimsizlasabilmesini desteklemeyen anne- baba tutumlarinda okula baslama süreci, hem ailede, hem de çocukta kaygi yaratabilmektedir. Asiri korumaci aile , çocugunun tek basina bir sey yapamayacagini, sik sik hastalanacagini, sinifta uzun süre oturmakta veya tuvaletleri kullanmakta zorlanacagini ya da bu sürecin kendi kontrollerinin disinda yasanacagi, çocuga yeterince yardimci olamayacagi kaygilarini yasar. Bu çocuklar her türlü ihtiyaçlarini karsilayan anne babalarindan uzaklasmak istemezler.

Okul stresinin en temel nedenlerinden biri de okul hakkindaki belirsizlikler ve bilgisizlikler örnegin; o kul, sinif, sira, ögretmen, müdür, ders, teneffüs, sinif arkadasi ve okul arkadasi gibi kavramlar konusunda bilgilerin eksikligi, okula gidis gelislerde yasanabilecek sorunlar, h ata yaptiklarinda onlari okul veya ögretmenle korkutma, okulun ceza verilen bir yer olarak gösterilmesi vb. sebeplerde okula uyumu zorlastiran etkenlerdir.

Ayrica; çocugunuzun anaokuluna baslamadan önce bazi becerileri kazanmis olmasinda yarar vardir. Örnegin bazi özbakim becerilerini ve tuvalet egitimini kazanmasi; giysilerini giyip, çikarabilmesi, burnu akinca silebilmesi, dislerini firçalayabilmesi gibi… 
Bu dönemde temel fiziksel becerileri de edinmesi yararli olacaktir: Örnegin, tek ayak üzerinde durma, sekerek siçrama, top atma ve tutma, müzikli oyunlar oynama gibi...

OKUL KORKUSU (OKUL FOBİSİ) NE DEMEKTIR?

Bazi çocuklar okula baslamadan önce çok istekli görünseler dahi okul zamani geldiginde bu istekleri kalmaz ve okula gitmek istemezler. Çocuklarda okulda olusan yogun sikinti ve huzursuzluk hissi nedeniyle okula gitmek istememe ve okulda yalniz kalamama ile karakterize duruma okul korkusu (okul fobisi) adi verilmektedir. Okul korkusunun çogunlukla anneden ayri kalma korkusu (bunaltisi) ile yakindan ilgisi vardir. Çocuk anneden ayri kalamaz ve annenin yoklugunda kendisine ve annesine zarar gelecegi, kötü bir seyler olacagi endisesini yasar. Okul korkusu siklikla okula yeni baslayan çocuklarda görülür. Ancak daha ileri yaslarda görülme olasiligi da vardir.

Okul fobisi yasayan çocuklar genellikle okul saati yaklastiginda isteksizliklerini bedensel yakinmalar ile dile getirmeye çalisir. Bu belirtiler:

•  Mide bulantisi

•  Karin ya da bas agrisi (genellikle sabahlari uyanir uyanmaz baslar)

•  Istahsizlik

•  Uykuda huzursuzluk

•  Sik sik hasta olmadigi halde hastaymis gibi davranma

•  Alinganlik ve sinirlilik

•  Enerji kaybi

•  Okul etkinliklerine karsi ilgi duymama

•  Utangaçlik ve içekapaniklik

Çocuklar aslinda bu sekilde davranarak anne-babalarini okula gitmemek için ikna etmeye çalisirlar. Aileleri onlara\\\"tamam, bugün okula gitmeyebilirsin.\\\" derse, çocuktaki bu sorunlarin birdenbire ortadan kalktigi, agrilarin geçtigi görülür. Okul fobisi yasayan çocuklar için sadece okula gitmek sorundur. Bu çocuklar evde kaldiklari sürece hayatlarindan memnundurlar. Hiçbir sorun yasamazlar. Bu yüzden gerçekte ciddi sorunlari, hastaliklari yoktur.

ÇOCUGUNUZUN OKULA ALISMASI IÇIN NELER YAPABILIRSINIZ?

Okul dönemi gelince çocuklar annelerinin güvenli kucagindan ve alistiklari evlerinden uzakta yeni bir hayata basliyor. Öncelikle okula ilk kez giden çocuklar için bazi korku ve kaygilarin normal oldugunu bilmemiz gerekir. Ögretmenine kendisini gösterebilecek mi, arkadaslari onunla oyun oynayacaklar mi, annesi okul çikisi kendisini almaya gelecek mi gibi sorular çocugun zihninden geçebilir. Okula uyum sorunu sadece okula yeni baslayanlarda görülmez. Bir üst sinifa geçen ara sinif ögrencilerinde de uyum sorunu görülebilir. Çünkü yaz tatilinde rahatlama dönemine giren çocuklar okullar açildiginda tekrar ders çalisma, erken kalkma sorumlulugu ile karsi karsiya kalmaktadir.

Çocugunuzda, okul korkusu ya da ayrilma ile ilgili kaygi gözlemliyorsaniz, çocugunuzu önceden ayriliga, bagimsizliga alistirabilirsiniz. Çocugunuzun bu ayriliga yavas yavas alistirilmasi, ögretmeni ile de isbirligi yaparak, baslangiçta sinifta, sonra koridorda, daha sonra bahçede beklemeniz gibi çocugun güvenini kazanarak ve verdiginiz sözü mutlaka yerine getirerek kazanilabilir.

Gidecegi okul mümkünse gezdirilmelidir. Çocuk, ayni okula gidecek akraba veya tanidik çocugu varsa o çocuklarla tanistirilabilir. Okulda nasil davranacagi çocuga ayrintili sekilde anlatilmalidir. Mümkünse ögretmeniyle önceden tanisilmalidir. Okul bittiginde onu kimin karsilayacagini mutlaka anlatin. Belirsizlik kaygiyi artirir. 

Okulun ilk günleri okul ortami ve ögretmen iliskileri ile ilgili kendi yasantilarinizdan örnekler verebilir, okul resimlerinizi gösterebilir; baslangiçta sizin de yasadiginiz kaygilari onunla paylasabilirsiniz.

Çocugunuzu okula gitme zorlugu nedeniyle cezalandirmayin, küçük düsürücü sözlerle asagilamayin. Çocugun bunaltisi ile olusan belirtileri simariklik, ilgi çekme arzusu ya da sizi kizdirmak için yapilan davranislar gibi yanlis yorumlamaktan kaçinin.

Okula baslayan özellikle küçük yaslardaki çocuklarin yasayabilecegi sorunlari içeren kendinizin olusturdugu bir öykü anlatabilirsiniz.

O evde yokken sizin neler yapacaginizi basit bir dille anlatin. Yapacaklarinizdan bahsederken üzüntüden, hastaliktan, bir yerlere gitmekten bahsetmemeye özen gösterin. Çocuklar bunu çok merak eder. Eger evde bir kardes varsa bu çocugun yasayacagi meraki artiracaktir.

Okula gitme vakti disinda bir zamanda çocugunuzla okul korkusu hakkinda konusun. Bu durumun birçok çocuk tarafindan yasanabildigini ve zaman için kendisini mutlaka daha iyi hissedecegini anlatin. Çocugunuzu tam olarak neyin mutsuz ettigini ögrenmeye çalisin. Çocugunuza, olabilecek en kötü seyin ne olabilecegini sorun. Eger sizin bu konu hakkinda yapabilecekleriniz varsa söylemesini ve elinizden geleni yapacaginizi söyleyin.

Ilk baslarda okula gitmek istemeyen ya da sinifa girmeyen çocuklar için ailelerin yapacagi en büyük hata agladigi için çocugu alip evlerine geri dönmek olacaktir. Çocuk aglasa da okula gitmelidir.  Bu konuda ögretmenleri ve okulun rehberlik servisi ile isbirligi içinde olmak gerekir. Eger problem 15 günden daha uzun sürerse profesyonel yardim için saglik kurumlarinda çalisan psikologlardan ya da çocuk ruh sagligi uzmanlarindan yardim almak gerekebilir.

 

Uz. Psikolog Evrim MIZRAK

Vize Devlet Hastanesi

 

 Geri dönmek için tıklayın


Anasayfa Kurumsal Hastane Kadromuz İhaleler Yönetim Birimlerimiz Bilgilendirme HKS Kalite Yönetimi İletişim
Vize Devlet Hastanesi
Copyright © 2013